Bezelyenin Faydaları Nelerdir? | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Doğal Ürünler

Yorum Yok
Anasayfa > Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

Bezelye lif yönünden zengin olması ve kalp damar hastalıklarında koruyucu, kan şekerini dengeleyici ve kötü kolesterolü düşürücü özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bezelyenin diğer faydalarına bakalım.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu düzene sokmakla birlikte, iştah açan ve insanın ruh halini düzelten bir bitkidir. Bezelye vücuda enerji verir ve buna paralel olarak vücudu güçlendirir. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Bununla beraber bezelye kansızlık, kan kanseri, bağırsak kanseri riskini de azaltır. Bunun yanı sıra karaciğerin düzenli çalışması sağlar.

Bezelye Nasıl Tüketilmelidir?

Ev hanımları bezelye tanelerini taze olarak yemeklerde çorbalarda kullanmakla birlikte, konservesini yaparak tüketmek için de saklamaktadır. Bezelyenin taze tüketilmesi konserve bezelyelere oranla daha faydalıdır. Taze bezelyenin su oranı daha yüksek olduğu için pişme süresi de kısa olmaktadır. Taze bezelye özellikle bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir. Konserve ya da dondurulmuş gıdalara oranla taze bezelyenin daha fazla tercih edilmesi gerekmektedir. Bezelyede bulunan  lif oranının çok yüksek olması nedeniyle tok tutma özelliği fazladır. Besleyiciliğinden ve tok tutmasından dolayı kuru bezelyeden elde edilen bezelye unu çocuk mamalarında da kullanılmaktadır.

Bezelyede Bulunan Besin Değerleri Nelerdir?

Bezelyenin zengin içeriğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu içerik protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, potasyum, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, A vitamini, C vitamini ve E vitaminidir.

Bezelye Nasıl Tüketilmelidir?

Bezelyede bulunan önemli besin değerlerinden yeterinde yararlanabilmek için bezelyenin haftada 1 ya da 2 kez yenilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Öksürük Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde ahmet maranki öksürük, balgamlı öksürük nedenleri ve çocuklarda öksürük tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


altı × 4 =