Buğday Faydaları Ve Zararları | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Doğal Ürünler

Yorum Yok
Anasayfa > Buğday Faydaları Ve Zararları

Buğday Faydaları Ve Zararları

Buğday Faydaları Ve Zararları

Beslenmenin esasını oluşturan ve hepimizin yaygın olarak kullandığı buğdayın faydaları bilinenden daha fazladır. En önemli gıda maddesi olarak kullandığımız ekmeğin ana ham maddesini oluşturan buğday, birçok gıda ürünlerinin de oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Besleyici özelliği fazla olan buğdayın içeriğine ve faydalarına bakacak olursak, karbonhidrat, protein ve B vitamini açısından çok zengin olan buğday, kansızlığı önler ve içeriğinde demir ve çinko minerallerini bol miktarda barındırır.

Bunun yanında buğdayın suyu kaynatılıp içildiğinde zihin yorgunluğunu da giderir ve sinirleri yatıştırır. Ayrıca bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Buğday Çeşitleri Nelerdir?

Buğdayın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunların bazıları; kepekli buğday, buğday yağı, buğday nişastası dır.

Buğdayın Faydaları Nelerdir?

Buğdayın kepeklisi normal buğdaydan daha faydalıdır. Bu tür buğday bağırsakları çalıştırır, kabızlığı önler, mideyi korur ayrıca cinsel gücü arttırıcı etkileri olduğu da belirtilmiştir. Mide hazımsızlıklarında buğdaydan yapılan çorbaya nane ilave edilirse hazımsızlığı gidermeye yardımcı olacaktır. Ülkemizde üretilen tam buğday ekmeği, tam tahıllı ürünlerin sağlamış olduğu magnezyum glikoz kullanımını pozitif yönde etkileyerek, içinde var olan E vitamini ve diğer antioksidanlar ile metabolik sendrom problemini engellemede de fayda sağlamaktadır.

Buğday ve Gluten Hastalığı

Buğday herkese aynı faydaları göstermemektedir. Özellikle gluten intoleransı ve(buğday alerjisi)çölyak hastalarında protein grubu olan buğday yan etki göstermektedir. Buğdayın ihtiva ettiği gluten, mide ve bağırsak yoluyla gluten hastaları tarafından sindirilemediği için has buğday ve has buğdaydan yapılan gıdaları bu kişiler tüketememektedirler. Gluten hastaları tam buğday ekmeğini, çölyak emilimi sorunu yaşadıklarından mutlaka doktor ya da diyetisyene danışarak kullanmalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Cinselliği Artıran Yiyecekler başlıklı makalemizde cinse gücü artıran bitkiler, cinselliği artıran besinler ve ereksiyonu artıran bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


− 5 = dört