Bulgurun Yararları Ve Zararları | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Doğal Ürünler

Yorum Yok
Anasayfa > Bulgurun Yararları Ve Zararları

Bulgurun Yararları Ve Zararları

Bulgurun Yararları Ve Zararları

Geçmişten günümüze sofralardan hiç eksik olmayan ve önemli bakliyat ürünlerinden bir tanesi olan bulgur, bir diğer önemli bakliyat ürünü olan pirince göre daha faydalı ve sağlıklı bir gıda çeşididir. Uzmanlar da yaptıkları açıklamalarda pirinç yerine bulgurun tercih edilmesini ve mümkünse genel olarak bulgur tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Avrupalı bilim adamları kısa bir süre önce bulgur üzerinde bazı araştırmalar yapış ve bulgurun faydalarını olduğunu açıklamışlardır. Tüketilmesi gereken bakliyatlar arasında bulgurun ön planda tutulması konusunda ısrarcı bir tavır sergileyen bilim adamları, bulgur tüketimi sayesinde birçok sağlık sorununun da ortadan kalkacağını belirtmişlerdir. Kısaca bu bilgileri verdikten sonra bulgurun faydalarını sıralayacak olursak;

  • İlk olarak kuru baklagiller ile pişirildiğinde besin değeri artmaktadır.
  • Bulgur içerisinde B grubu vitaminler, fosfor, demir ve potasyum bolca bulunmaktadır.
  • Özellikle hamile bayanların bulguru tüketmesi ve bu sayede folik asit oranını artırması uzmanlar tarafından ivedilikle tavsiye edilmektedir. Folik asit oranının artması bebeğin gelişimine olumlu katkı sağlayacağından, gebe kadınların bulgur tüketimine ağırlık vermesi önemlidir.
  • İdeal bulgur tüketimi sayesinde kan düzeyinde ki dalgalanmalar yok olmaktadır.
  • Kalp, damar ve bağırsak hastalıklarının giderilmesine yardımcı olan bulgur, sorunsuz bir yaşam için zemin hazırlamaktadır.

Ek olarak bulgur konusunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar da bulunmaktadır. Potasyum açısından zengin bir besin olan bulgurun, böbrek rahatsızlığı olan kişiler tarafından kanda ki potasyum değerlerinin yüksek olduğu zamanlarda tüketilmesi tavsiye edilmemektedir! Ayrıca bulgurun mide şikayetlerinde artış gösterdiği de bilinmektedir.

Böbrek rahatsızlığınız yoksa belirli periyotlarda bulgur tüketimi yapmalı ve yukarıda vermiş olduğumuz faydalardan istifade etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Obezite Nedenleri başlıklı makalemizde obez hastalığı, obezite belirtileri ve obezite hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


dört − 2 =