Gözenek Sıkılaştırıcı Maske | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Cilt Bakımı

2 Yorum
Anasayfa > Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Cildinizi istediğiniz kadar temizleyin, bakımını en iyi kremlerle yapın fakat geniş gözenekli ve siyah noktalı bir cilde sahipseniz cildiniz maalesef hiçbir zaman güzel görünmeyecektir. Bu makalemizde geniş gözenekleri daraltmayı ve dolayısıyla daha güzel bir cilde sahip olmanız için cilde iyi gelen şifalı bitkileri sizin için incelemeye aldık.

Yüzdeki Gözenekler Neden Oluşur?

Vücutta bulunan her uzvun bir görevi olduğu üzere gözeneklerin de bir görevi vardır. Gözenekler cilde yağ salgılayarak yüzümüzü alerji ve çevre kirliliğinden korumaktadırlar. Bu sebepten ötürü yağlı cildi olan bireylerin cilt gözenekleri daha fazla ve bu gözeneklerin boyu büyüktür. Eğer gözenekler olmasaydı bu yağlar cilt üzerine salgılanamayacak ve yağlar derinin altında depolanacaktı.

Cilt Gözenekleri Nasıl Daraltılır?

Gözeneklerin işlevi ve yapısıyla ilgili bilgi verdikten sonra bu gözenekleri daraltmak için gerekli olan şifalı bitkileri anlatalım. Ciltte bulunan gözenekleri daraltmak, yağ salgısını aza indirmek ve sonunda temiz bir cilde sahip olmak için şu kürleri evde hazırlayabilirsiniz.

Bitkisel Cilt Kürü Tarifi

2 tane havucun suyunu çıkartın, çıkarttığınız bu havuç suyu ile 2-3 yemek kaşığı killi toprağı karıştırıp 5 dakika kadar mayalanmasını bekleyin. Elde ettiğiniz bitkisel maskeyi yüzünüze uygulayıp 1 saat kadar bekleyin ve sonunda yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın.

Gözenekler için bir diğer şifalı karışım tavsiyemiz ise şu şekilde; 1 litre maden suyuna 1 tutam ısırgan yaprağı, 1 tutam lavanta çiçeği, 1 tutam kırlangıç otunu atıp 2 gün kadar bunları kapalı kavanozda bekletin. Bu süreçte maden suyu şifalı bitkilere nüfuz edecektir. Elde ettiğiniz bu bitkisel solüsyon ile yüzünüzü silip (makyaj temizleme bezi kullanabilirsiniz) 30 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü ılık su ile iyice durulayın.

Bahsi geçen bu bitkisel kürlere ek olarak eczanelerde gözenekler için satılan kozmetik kremler de bitkisel solüsyon hazırlamak istemeyenlerin işini görecektir.

Bir önceki yazımız olan Ateş Düşürücü Bitkiler başlıklı makalemizde ateş düşürücü bitkisel ilaçlar, ateş düşürücü meyveler ve ateş düşürücü şeyler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (2 Yorum)

  1. Eda Cicek diyor ki:

    ben cogunu denememe karsın cıldımdekı sıyah nokta ve sıvılcelerden kurtulamıyorum :( bunun tıbbı bır yolu mu olmalı mutlakaa :/ yardımcı olun lutfen :((

  2. Ceylan Aslan diyor ki:

    Verdiğiniz bilgiler için tşk ederiz :D mutlaka deneyeceğim,faydası olacağına eminiiim :)

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


dokuz − 2 =