Cilt Sıkılaştırıcı Maske | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Cilt Bakımı

Yorum Yok
Anasayfa > Cilt Sıkılaştırıcı Maske

Cilt Sıkılaştırıcı Maske

Cilt Sıkılaştırıcı Maske

Pek farkında olunmasa da insanın en önemli ve en çok kullanılan organı cildidir. Bununla beraber en çok kullanılan organ olması hasebiyle de zamanla bu önemli organ değişime uğruyor. Bu değişimlerin en önemlisi ve hatta en çok şikayet edileni ise cildin elastikiyetini kaybetmesidir.

Cildin esnek ve aynı zamanda gergin kalmasına yarayan en önemli madde protein kolajendir. Bu maddenin eksikliği ise ciltte kırışıklıklar meydana getirmektedir. Meydana gelen bu kırışıklıkları gidermek için nemlendirici kremler, doğru beslenme ve güneşten korunma şeklinde önerilen uygulamalar bir nebze olsun işe yarasa da asıl cildin elastikiyetini, kolajen ve elastin gibi doğal proteinler korumaktadır.

Tıp ve kozmetik biliminin gelişmesi ile kadınlar güzelliğin yolunu tıpta, alternatif tedavide ve kozmetikte kullanılan bitkilerde aramaya başladı. Biz de güzelliğine güzellik katmak isteyenlere şifalı bitkiler ile doğal güzellik ve doğal bitkisel zayıflama öneriyoruz. Konuya tekrar dönecek olursak kıymeti pek bilinmiyor olsa da şifalı bitkilerin çiçek, meyve, kabuk ve yaprakları çok önemli vitamin ve mineraller taşıyor. Gerçek bir doğal güzellik kaynağı olan bu şifalı bitkiler cilde yardımcı olan maddeleri içinde saklıyor.

Mesela, biberiye cilde canlılık kazandırırken, papatya ciltteki yaraları iyileştirmek ve cildi beslemek için gerekli her şeyi bünyesinde barındırıyor. Kayısı ise yüzdeki sivilceleri giderip tene tazelik sağlıyor. Ayrıca kayısı saça uygulandığında saç dökülmesini durduruyor. Bitkilerin faydalarını saymakla bitiremeyiz bir örnek daha verecek olur isek; ciltteki kuruluğu gidermek için satın aldığımız cilt bakım kremlerinin yaptığı işi, zeytinyağı, ahududu ve böğürtlen ziyadesiyle yapıyor. Cildin sıkı görünmesi amacıyla cilt gerdirme ameliyatı yerine kolajen içeren bitkiler kullanmak hem masrafsız, hem de risksiz. Hangi bitkinin tam olarak neye yaradığını nasıl bileceğiz ki dediğinizi duyar gibiyiz, bir genelleme yapılırsa genelde koyu yeşil yapraklı bitkiler antioksidan açısından zengindir. Bazılarında ise çok miktarda demir bulunur. Demir minerali çok önemlidir çünkü demir eksikliği ciltte koyu renkli halkaların oluşmasını hızlandıracaktır. Bazı bitkiler çinko içerir ki çinko cildin sıkı olmasını sağlayan kolajenin üretilmesini sağlar.

İşin özü doğa hizmetimize sunulmuş en güzel ve büyük eczane, yeter ki doğru şifalı bitkiyi doğru şekilde kullanalım.

Bir önceki yazımız olan Göz Sağlığı İçin Tavsiyeler başlıklı makalemizde göz sağlığı, göz sağlığı için beslenme ve göz sağlığı için neler yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


bir + = 4