İdeal Tansiyon Ölçme | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Sağlıklı Yaşam Önerileri

Yorum Yok
Anasayfa > İdeal Tansiyon Ölçme

İdeal Tansiyon Ölçme

İdeal Tansiyon Ölçme

Toplumda yüksek tansiyon şeklinde bilinen hipertansiyon, genç yaşlı demeden herkesin başına gelebilecek bir hastalık. Tansiyon hastası olmasanız dahi, her hangi bir sebepten ötürü en az 1 kere tansiyonunuz ölçülmüştür. Günümüzde insanlar tansiyonlarını ölçtürmek için hastane veya eczanelere daha az gidiyorlar. Bunun yerinde tansiyon ölçümünü evde kendi imkanları ile yapmayı yeğliyorlar. Artık çoğu eczanede satılan ve tansiyonunuzu kendi kendinize ölçmenize yarayacak aletler mevcut.

Peki her tansiyon aleti düzgün ölçer mi?

Her tansiyon aleti aynı ölçer mi?
Çin mallarının ortalığı işgal etmesinden sonra, tansiyon aletleri de bu istiladan nasibini aldı. Haliyler hayati bir konu olduğu için, tansiyonunuzu doğru ölçmeniz gerekli. Hal böyle olunca da pek doğru sonuç vermeyen bir tansiyon aleti ile tansiyon ölçümü yapar da almanız gereken bir ilacı içmezseniz, maalesef sağlığınızdan olabilirsiniz. Basit bir örnek ama sırf bu nedenle bile tansiyon aletini her yerden değil de bilinen satıcılardan almanız çok önemli

Tansiyon aleti nereden satın almalıyım?
Etrafta sırtında valize kapı kapı dolaşıp, telefon, masaj aleti, radyo, kulaklık gibi kaçak elektronik ürün satan satıcılardan tansiyon aleti almayın. Fiyatının uygun olmasına aldanmayın. Sağlığınız için 3-5 kuruşun hesabını yapmayın! Eğer tansiyon aletine ihtiyacınız var ise, eczanelerdenmedikal satıcılardan satın almanız çok daha iyi olacaktır. Bunların dışında, internetten satış yapan sitelerden de, kullanıcıların yorumlarına bakıp tansiyon aleti satın alabilirsiniz.

Tansiyon nasıl ölçülür?
Geleneksel olarak çoğu birey tek koldan tansiyon ölçer ve bunun yeterli olduğunu düşünür. Tansiyonun tek koldan ölçülmesi bize tam anlamıyla doğru bir sonuç vermeyecektir. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji ve Hipertansiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya, gerçek tansiyon sonucunun alınabilmesi için tansiyonun çift kol ve bacaktan ölçülmesi gerektiğini belirtiyor.

Her tansiyon ölçümünde farklı değerler çıkıyor!
Mesela sağ kolunuza bir tansiyon ölçümü yaptınız, daha sonra diğer kolunuzda ve sonra bacaklarınızda da bir tansiyon ölçüm yaptınız. Her tansiyon ölçümünde de farklı değerler alıyorsanız bunu nasıl yorumlamanız gerekiyor? Bu konuya da açıklık getiren Yahya, eğer bu tansiyon değerleri arasında 3-4 sayılık bir fark var ise bunun kalp ve damarlarda bir sorun olduğunun göstergesi olabileceğini belirtti. Eğer tansiyon değerleri kollarda yüksek, bacaklarda düşük çıkıyor ise bunun çok ciddi bir kalp hastalığına işaret ettiğini de söyleyen Yahya, bunun tam tersi kollarda düşük bacaklarda yüksek tansiyon değerleri ölçülürse bunun şah damarında darlık olabileceğine ve bunun da çok ciddi bir rahatsızlık olduğunu da söyledi.

Özet olarak bacaklar ve kollar arasındaki tansiyon ölçümlerinde 3-4 rakamlık bir fark varsa kesinlikle doktora görünülmelidir. Konuşmasını “Tansiyon insanın kara kutusu gibidir, doğru dinlenilmeli ve yorumlanmalıdır.” şeklinde bitiren Dr. Yahya, bu nedenle sağlıklı olduğunu düşünenler bile tansiyonlarını düzenli olarak ölçtürmelidir dedi.

Bir önceki yazımız olan Kirpikleri Uzatmak İçin Şifalı Bitkiler başlıklı makalemizde kaş kirpik bakım yağı, kirpik besleyici ve kirpik ekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


− 1 = yedi