Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Doğal Ürünler

Yorum Yok
Anasayfa > Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Türk Kahvesi isminden de çağrışım yaptığı üzere Türk geleneklerinde yeri olan geleneksel bir içecek. Aslında ana vatanı Güney Amerika olan ve milyonlarca fanatiği olan bu gıdanın bir Türk geleneğine işlemesi Türklerin kahveyi ne derece iyi hazırladığının bir göstergesidir. Türk fanatiklerin haricinde de Türk Kahvesi’nin fanatiği olan yabancılar da vardır. Durum böyleyken namı yurt dışına kadar uzanan Türk Kahvesi’nin yani kahve çekirdeğinin fayda ve zararlarına da bakmak gerekiyor.

Kahvenin Kullanım Alanları

Sabah kalktığınızda veya gece uyumamanız gerektiğinde hemen aklımıza kahve içmek gelir. Peki, kahve neden uykuyu kaçırır hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun cevabı ise net olarak kafeindir. Kahve içerisinde bol olarak kafein bulunur ve bu da uykunuzun kaçmasına yardımcı olur. Aynı şekilde aynı miktarda kafein elmada da bulunmaktadır. Yani sabah elma yerseniz de uykunuz açılacaktır. Uyku kaçırmanın yanı sıra kahveyi pasta, şekerleme ve içecek şeklinde de bolca tüketiriz.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve konusunda ön bilgiyi verdikten sonra kahvenin faydalarına bakalım. Bilinenin aksine kahvenin zararlarından daha fazla vardır. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı ise kahvenin kan dolaşımı üzerindeki etkisidir. Kahve kan dolaşımınızı hızlandırır. Peki bu ne işe yarar? Dolaşımı hızlanan kan beyninize daha rahat ulaşacak bu da zihninizi açacak, düşünme yetinizi arttıracaktır. Bu da açılmanıza yardımcı olacaktır.

Kahvenin pek bilinmeyen bir diğer faydası da zehirlenmelere karşı etkili olmasıdır. Kahve uyuşturucu madde alıp da kendinden geçmiş kişileri uyandırmak ve kendine getirmekte son derece etkilidir. Sizi boğacak şekilde rahatsız eden öksürüğe karşı da kahve büyük bir silahtır. Bu işlevi de solunumu hızlandırarak yapar. Daha fazla akciğer aktivitesi oluşturarak solunumunuzu hızlandırır.
Kahvenin bir diğer faydaları ise böbrek damarlarını genişletmesidir. Böylece küçük idrar yapmada sıkıntısı olanlar kahve içtiklerinde bu rahatsızlıklarından kurtulacaklardır.

Kahvenin Zararları Var Mıdır?

Şimdiye dek faydalarından bahsettiğimiz kahvenin zararları nelerdir? Kahve ne kadar güzel bir tüketim maddesi gibi görünse de özellikle yüksek tansiyonlu hastaların tüketmemesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise az önce bahsettiğimiz üzere kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Ayrıca günde 2 fincandan fazla kahve uykusuzluk, sinir bozukluğu ve çarpıntıya neden olacaktır.
Kahvenin faydaları ve zararları hakkında kısaca sizi bilgilendirdik. Konu kahveden açılmışken şu meşhur sözü söylemeden olmazdı.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır!

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler başlıklı makalemizde ahmet maranki kısırlık, ahmet maranki kısırlık tedavisi ve kısırlık nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


− 4 = dört