Kemik Erimesine Ne İyi Gelir | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Eklem Ağrıları

Yorum Yok
Anasayfa > Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

Tıbbi adı osteoporoz olan ve halk arasında kemik erimesi olarak bilinen kemik hastalığına karşı şifalı bitkiler ile tedavi olmak ya da tedavi sürecine katkıda bulunmak mümkündür.

Kemik erimesi için şifalı bitkileri anlatmadan önce bu rahatsızlığın daha çok menopoz döneminde meydana geldiğini söylemekte yarar var. Bilinen kadarıyla kadınların yarısından fazlası 45-75 yaşlarında kemik erimesi hastalığına yakalanıyor. Hastada kemik erimesi durumunun varlığı kemik dansitometre testi ile belirlenebilmektedir. Eğer belirtiler sizde var ise bitkisel tedavinin tek başına kullanılmaması, mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir.

Kemik Erimesi Hastalığı Neden Olur?

Kemik erimesi hastalığının kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Halk arasında da yaygın olarak bu inanç olduğundan bilinçsizce kalsiyum desteği alınmaya başlanır. Bu uygulama kısmen doğru olsa da kalsiyumla beraber C, D ve E vitaminleri de kemik erimesi(osteoporoz) hastalığı tedavisinde ya da önlenmesinde önemlidir.

Kemik Erimesine Karşı Mineraller Nelerdir?

Bazı minerallerin vücuttaki miktarlarının düzenlenmesi ve doğru kalsiyum seviyelerinin muhafaza edilmesi önemlidir. Bu noktada şifalı bitkilerden faydalanmak tavsiye edilen uygulamalar arasındadır. Kemik erimesi için gerekli olan mineraller magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve manganez minarelleridir.

Kemik Erimesi İçin Bitkisel Tavsiyeler

Yukarıda da belirtildiği üzere bitkiler kemik erimesi hastalığı için tek başına tedavi yöntemi değil, destekleyici, tedavi sürecini hızlandırıcı ve kemik erimesini geciktirici etkisi olan bir uygulamadır. Kemik erimesi için şifalı bitkilere bakacak olursak da;

  • Bir kasımpatı çeşidi olan ‘akırkarha’ bitkisi kemik erimesi ağrılarını hafifleten bir etkiye sahiptir.
  • Kabayonca, avize çiçeği, karahindiba ,arpa maydanoz kemikleri güçlendiren bitkilerdendir.
  • Ardıç tohumu, eğir kökü, aspir, hardal tohumu ve mısır püskülü kemiklerdeki ağrıları azaltıcı özelliğe sahiptir.
  • Kemik erimesi ağrısının hafiflemesi isteniyorsa taze limonun suyunun yarısı 250 ml suyla karıştırılıp her yarım saatte bir içilmelidir. Limon yerine elma suyunu da tercih edilebilir.

Sağlıklı günler.

Bir önceki yazımız olan Kirpikleri Uzatmak İçin Şifalı Bitkiler başlıklı makalemizde kaş kirpik bakım yağı, kirpik besleyici ve kirpik ekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


beş × 1 =