Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Bitkisel Tedavi

Yorum Yok
Anasayfa > Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

Kısırlık Nedir?

Kısırlık her hangi bir korunma olmadan ilişkiye girilmesine rağmen 1 sene içinde gebelik durumunun oluşmamasıdır. Ebeveynler için kısırlık çok büyük bir yıkım, aile kurma hayalleri üzerine vurulmuş en büyük darbelerden birisidir.
Teknolojik gelişmeler ile kısırlık tedavisinde mesafeler kat edilebilmiş, çocuk sahibi olamayan bireylere bu naif hediye bir şekilde sunulabilmiştir. Peki teknolojik gelişmeler bir kenara bırakılırsa acaba kısırlık tedavisi için doğadan isteyebilir miyiz?

Kısırlık İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Tabiatın bize sunduğu imkânları göz önüne alırsak bitkisel kısırlık tedavisi için önerilen ve önemli neticeler veren kısırlık için bitkisel çözümler mevcuttur. Bu bitkileri inceleyelim;

Ahududu: Kısırlığı önleyen şifalı bitki olarak kullanmak yerine ahududu bitkisini hamilelik sırasında ortaya çıkan ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olan rahim iltihaplarını engellemek için kullanmak faydalıdır. Zaten senelerdir hayvan yetiştiricileri ahududu yapraklarını hayvan üretimini arttırmak için erkek hayvanların yemlerine katmak suretiyle kullanmaktadır. Ünlü herbalistler de erkeklerde kısırlık için şifalı bitki olarak ahududu çayını tavsiye etmektedirler.

Zencefil: Erkekler için bitkisel sperm arttırıcı olarak bilinen zencefil, yapılan tıbbi çalışmalar neticesinde de bunu ispatlamıştır. Sperm sayısını ve sperm hareketliliğini arttırmak için zencefil tavsiye edilmektedir.

B6 vitamini içeren besinler: Kısırlık için önerilen vitaminlerin başında B6 vitamini vardır. Uzmanlar özellikle mikro gıda tedavilerinde B6 nın önemli bir yeri olduğunu savunmaktadır. B6 vitamini bakımından zengin olan şifalı bitkiler arasında karnabahar, ıspanak, muz, bamya, su teresi, soğan, brokoli, kabak, karalahana, yer lahanası, brüksel lahanası, bezelye ve turp yer almaktadır.

Ayçiçeği: Sperm sayısı düşük olan erkeklere sperm arttırıcı şifalı bitki olarak bol miktarda arginin içeren ayçiçeği tavsiye edilmektedir. Günlük 4 gram arginin ihtiyacını karşılamak için 50 gram ayçiçeği yeterlidir. Eğer ayçiçeği bulma şansınız yok ise arginin bakımından zengin olan diğer bitkileri tercih edebilirsiniz. Bu bitkiler ise keçiboynuzu, acı bakla, ak ceviz, susam, yer fıstığı, su teresi, soya fasulyesi, çemen, badem, bakla ve mercimektir.

Son olarak sperm sayısının arttıran mineral ise çinkodur. Bazı araştırmalar göstermiştir ki çinko eksikliği erkeklerde üretkenliği ve sperm kalitesini düşürmektedir. Çinko bakımından zengin besinler ise ıspanak, bürüksel lahanası, maydanoz, taze fasülye, salatalık, kuru erik, börülce ve kuşkonmazdır.

Bir önceki yazımız olan Bodur, Mayasıl Otu Nedir? başlıklı makalemizde acı yavşan, basur otu ve bitkilerle tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


+ 9 = onyedi