Kuzu Kulağı Faydaları | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Doğal Ürünler

Yorum Yok
Anasayfa > Kuzu Kulağı Faydaları

Kuzu Kulağı Faydaları

Kuzu Kulağı Faydaları

Bahar aylarında yetişen ve ekşimsi, mayhoş bir tadı olan kuzu kulağı otunun faydaları gerçekten çoktur. En çok bilinen şifalı bitkilerden birisi olan kuzu kulağının faydalarının hepsini yazmak mümkün değil ama

Hemen hızlıca birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Kuzu kulağı otundan yapılan çay ateşi düşürmektedir.
  • Birçok insanda görülen diş etlerinin çekilmesine ve sık sık kanamasına engel olmanın yanı sıra, ileri safhalarda dişlerin dökülmesine yol açan ve zayıflamaya sebep olan iskorbit hastalığına karşı da oldukça etkilidir.
  • Mide şişkinliğini giderir.
  • Mesane tıkanmasını giderir, iştah açar, ishali keser.
  • Fosfor ve mineraller bakımından da çok zengin bir bitkidir.

Günümüzde kuzu kulağı otu unutulmaya başlanmıştır. Ayrıca kuzu kulağı otunun birçok çeşidi, avrupa ülkelerinde meraklılar tarafından bahçelerde özel olarak yetiştirilmekte ve bol bol tüketilmektedir. Bizim ülkemizde tarlalarda, çayır ve meralarda, ağaç gölgelerinde yetişmektedir. Kuzu kulağı otunun çiçeklenmeden önce toplanması gerekmektedir. Bu otun köklerinden yapılan çay idrar arıtıcı, safra söktürücüdür. Yapraklarının haşlanması ise çıbanların iyileştirilmesine  yardımcı olur.

Kuzu kulağı otu, güneş yanıklarında da rahatlatıcı etki göstermektedir.  Taze kuzu kulağı otunun yaprakları topladıktan sonra ezilerek lapası yapılır ve güneş yanığı olan bölgeye dışarıdan uygulanır. Kuzu kulağı otu, halk arasında bilinen güneş çarpması ve buna bağlı bitkinlik durumlarında da iyileştirici etki göstermektedir.

Kuzu Kulağı Otu Nasıl Kullanılır?

Taze kuzu kulağı otu yaprakları 1 litre kaynar suda demlenip günde iki üç kez içilmelidir. Ya da kuzu kulağı yaprağının üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dk demlenip içilebilir. Kuzu kulağı otunun yeşil tohumları kaynatılıp içilecek olursa, anne sütünü artırır. Ayrıca kuzu kulağı otu bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. Taze kuzu kulağı otu yaprakları ekşi tadından dolayı salatalarda da bolca tercih edilir.

Kuzu Kulağı Otunun Zararları Nelerdir?

Kuzu kulağı otunu böbrek rahatsızlığı, romatizma, gut hastalığı ve idrar yolu rahatsızlığı olan  hastaların tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca kuzu kulağı otu, fazla yenildiğinde mide iltihabı,ishal,kusma ve kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bezelyenin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde bezelye faydalari, bezelye unu ve bezelyenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


− 5 = iki