Menopoz Sıkıntıları | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Sağlıklı Yaşam Önerileri

Yorum Yok
Anasayfa > Menopoz Sıkıntıları

Menopoz Sıkıntıları

Menopoz Sıkıntıları

Kadınlarda kalp hastalıklarında ciddi oranda artış kaydedilmektedir. Bunun durumun önemli nedenleri arasında menopoz sonrasında ortaya çıkan kalp ve damar hastalıkları da olduğu bilinmektedir. Kalp ve damar hastalıkları çoğunlukla erkeklerde görülse de son yıllarda menopoza bağlı olarak kadınlarda artış göstermiştir.

Kadınlar menopoza girmeden önce kalp ve damar hastalıklarından büyük ölçüde korunmaktadırlar. Menopoz sonrasında ise bu tehlikeden korunmak için kilo almamaya ve kandaki kolesterol değerlerini kontrol altında tutmaya özen gösterilmelidir. Bu ufak hususlara dikkat edilmez ise kalp hastalıklarına önemli zemin hazırlanmış olunur. Kadınlarda kalp hastalıklarının görülme sıklığının, genetik özellikler, kolesterol yüksekliği, obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklara bağlı olduğu da bilinmektedir. Ayrıca bayanların menopoz döneminde en çok meme kanseri riski altında olduğu düşünülür fakat, kalp hastalıkları meme kanserine bağlı  ölümlerden çok daha fazladır. Bu da durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır.

Önemli Risk Faktörleri Nelerdir?

Stres, hareketsiz  yaşam tarzı, buna bağlı olarak alınan kilolar, sigara kullanımı, düzensiz ve sağlıksız beslenme biçimi, diyabet, obezite ve hipertansiyon önemli risk faktörleri arasındadır. Ek olarak fazla tuz tüketilmemesi gerekmektedir. Gençlikte tüketilen tuz bile ilerde kan basıncını etkilemekte ve hipertansiyon riskini arttırmaktadır. Bu da doğal olarak kalp krizi riskinizi arttırır.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Hastalık teşhis edildikten sonra çok geç olduğu düşünülmemeli ve hemen koruyucu önlemler alınmalıdır. Kadınlar yapı olarak erkeklere göre daha hassastır. Kadınların damar yapıları erkeklere göre çok daha ince olduğundan, özellikle çok sigara içen kadınlarda damarlarda daralma olmadığı halde damar yapısının bozulması nedeniyle kalp krizi riski söz konusu olabilmektedir. Bunu engellemek ve daha yüksek yaşam standartlarına sahip olmak adına sigaradan uzak durulmalıdır. Menopoz sonrası kalp hastalığı yerleşmiş kişilerde tansiyon, şeker ve obezitenin fazla olmasından dolayı bol bol tempolu yürüyüş yapılmalı, hareketsizlikten kaçınılmalı, sağlıklı ve düzenli beslenme programı benimsenerek ideal kiloya ulaşılmalıdır. Tüm bunların sonunda da bu kilo korunmalıdır. Bunun için de tüketilen hazır gıdalarda ve yemeklerde doymuş hayvansal yağlardan uzak durulmalı, sızma zeytinyağı ve edinilebiliyorsa köylerden temin edilen doğal tereyağı kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kuzu Kulağı Faydaları başlıklı makalemizde hamilelikte kuzu kulağı, kuzu kulağı bitkisi ve kuzu kulağı faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


altı × 5 =