Obezite Nedenleri | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Sağlıklı Yaşam Önerileri

Yorum Yok
Anasayfa > Obezite Nedenleri

Obezite Nedenleri

Obezite Nedenleri

Obezite diğer bir adıyla şişmanlık olarak bilinen olağan dışı kilo alma olarak tanımlanmaktadır. Bu aşırı kilo alma durumu çocukluk veya gençlik dönemlerinde başlamakta ve yetişkin hayata dek sürmektedir. Yapılan araştırmalar obez erişkinlerin 3’te birinin çocukluk döneminden itibaren kilolu olduğunu ve bu durumun yetişkin olana kadar devam ettiğini göstermektedir. Bu sebeptem obezite ile karşı karşıya kalan ailelerin çocuklarını küçüklükten kontrol altına alması ve bu sayede aşırı kilo alımını engellemesi gerekmektedir. Aksi halde yetişkin dönemde istenmeyen hastalıkların ortaya çıkması mümkün olmaktadır.

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Obezitenin sebep olduğu hastalıklar yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanda yağ yükselmesi diğer adıyla hiperlipidemi, koroner kalp hastalığı ve safra kesesi hastalıkları olarak bilinmektedir. Obezitenin tedavi sürecine bakıldığında ise yetişkin ve gençlerde istenen sonuçların alındığı söylenemez. Bu yüzden obezitenin önüne geçilebilmesi için bireylerin çok daha küçük yaşlarda kontrol altına alınması gerekmektedir.

Obezite Sebepleri Nelerdir?

Obezitenin ortaya çıkmasındaki etmenler arasında fiziksel hareketin düşük olası, beslenmede dengesizlik, cinsiyetin, sürekli gebe kalma ve alkol kullanımı vardır. Bu sebeple obeziteyle karşı karşıya kalmamak için bu etkenlere dikkat edilmeli ve bilinçli bir yaşama adım atılması gerekmektedir.

Türkiye’de Obezite

Yapılan araştırmalar Türkiye’de obezite sıklığının yüzde 29’dan yüzde 45’e çıktığını göstermektedir. Bu oran 50-59 yaş aralıkları için yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra 10-17 yaş aralığındaki obezite sıklığı erkeklerde yüzde 2.6, bayanlarda ise yüzde 6.7 olarak görülmüştür. Ayrıca tüm bunların yanı sıra obezitenin sosyo ekonomik düzeyi daha yüksek olan okullar içerisinde fazla görüldüğü belirtilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Gribe Karşı Önlemler başlıklı makalemizde gribe karşı bitkisel çözüm, grip ilaci ve grip nasil gecer hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


× 1 = bir