Öksürük Bitkisel Tedavi | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Bitkisel Tedavi

Yorum Yok
Anasayfa > Öksürük Bitkisel Tedavi

Öksürük Bitkisel Tedavi

Öksürük Bitkisel Tedavi

Çok sayıda solunum yolu hastalıklarında ortaya çıkan öksürük tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Genelde öksürüğün üşütmeye bağlı olduğu düşünülerek bir antibiyotik, öksürük şurubu yada öksürük kesici haplarla öksürüğün geçebileceği düşünülmektedir. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Öksürük pek fazla önemsenmeyip standart ilaçlarla tedavi edilmeye kalkışılırsa hasta erken teşhis şansını yitirebilir. Öksürüğün bastırılması adına ilaç kullanmanın yerine bir hekime başvurup öksürüğün asıl sebebini bulmak gerekmektedir.

Öksürük Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Öksürüğün tedavisi bağlı olduğu hastalığa yönelik olmalıdır.Öksürüğün nedeninin bulunması için röntgen filmleri, tomografiler, solunum testleri, bronkoskopi, endoskopi gibi ileri seviye tetkik ve incelemeler gerekebilir. Bu bağlamda öksürük birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan  bazıları; Kuru öksürük, balgamlı öksürük ve nöbet halinde öksürüktür.

Öksürük Çeşitleri Nelerdir?

Kuru öksürük; balgam oluşturmayan, soluk borusu ve bronş iltihaplarında, akciğer hastalıklarında ve veremin başlangıç döneminde görülür. Balgamlı öksürük; Larenjit, boğmaca özellikle küçük çocuklarda akut gırtlak-soluk borusu-bronş iltihabında görülür. Nöbet halinde öksürük ise soluk borusu ve bronşlarda oluşur.

Öksürük Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Öksürük genellikle göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak biraz önce saydığımız hastalıkların da belirtisi veya yan etkisi olarak öksürük görülmektedir.

Öksürük İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir?

İlaç tedavisinin yanı sıra doğal yollarla, bitkisel olarak da öksürük tedavi edilmektedir. Birçok herbalist uzmanın bahsettiği üzere bir turpun alt kısmını keserek içini biraz oyduktan sonra turpun oyulan kısmı yukarı gelecek şekilde bir su bardağının üstüne yerleştirip, turpun oyduğunuz kısmına bal doldurulur ve 10-12 saat kadar balın süzülmesi için beklenir. Elde edilen turptan süzülmüş balı yetişkinler ve anne sütü emen bebekler de dahil olmak üzere herkes içebilir. Ancak yazımızda da bahsettiğimiz gibi öksürüğünüz çok fazla ilerlemeden bir hekime başvurmanız daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kisti, Polikistik Over başlıklı makalemizde kadın hastalıkları kist, kist tedavisi ve over kisti hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


+ dokuz = 12