Yumurtalık Kisti, Polikistik Over | Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Bitkisel Tedavi ve Şifalı Bitkiler | Bitkisel Tedavi

Yorum Yok
Anasayfa > Yumurtalık Kisti, Polikistik Over

Yumurtalık Kisti, Polikistik Over

Yumurtalık Kisti, Polikistik Over

Yumurtalıklar kadın genital organlarının östrojen, progesteron “kadınlık hormonları” ve az miktarda testesteron “erkeklik hormonu” üretmesini sağlayan birimleridir.

Yumurtalıklar ergenlik döneminden itibaren menopoza kadar çeşitli hormonlar üreterek kadının düzenli olarak adet kanaması görmesini sağlar. Yumurtalıkların temel görevi her ay yapılarında yer alan bir yumurta hücresini olgunlaştırmaktır. Bu olgunlaşma gerçekleştikten sonra yumurta hücresini döllenmenin gerçekleşeceği Fallop tüpü yani “kanallar” içine vermektedir. Yine bu olgunlaşma sürecinde salgılanan kadınlık  hormonu rahim iç tabakasına geçerek kişinin gebeliğe hazır hale gelmesini sağlar. Kadınların pek çoğunun sıklıkla yaşadığı korkulardan biri de yumurtalıklarda kist, polikistik over olmasıdır.

Yumurtalık kistlerine üreme diğer adıyla doğurganlık çağındaki kadınlarda çok sık rastlanır. Yumurtalık kistinin nedenlerine bakılırsa en sık görülen sebep olarak genetik görülmektedir. Bir diğer önemli sebep ise hormonsal düzensizliklerdir. Neredeyse her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanmaktadır. Fakat bu kistler genellikle bulgu vermemektedirler. Genellikle bu kistler jinekolojik muayene esnasında ortaya çıkmaktadırlar.

Polikistik over sendromunu yaşayan bayanlar genelde çocuk sahibi olamadıkları şikayeti ile hekimlere başvurmaktadırlar. Bu tür şikayetlerde insülin direnci düşürüldükten sonra  doktor gözetiminde yumurtalamasını sağlamak ilk müdahale olarak yapılmaktadır. Yumurtalık kisti saptanan kadınların bazılarında ise haplarla yumurtalama sağlanılarak çocuk sahibi olma yoluna gidilmektedir. Ancak bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli olmadığında ise iğnelerle yumurtalama yoluna da gidilebilmektedir. Bu yapılan işlemlerde hiç başarı sağlanamaz ise son olarak aşılama ya da tüp bebek tedavisi yapılmaktadır.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavisi

Tüm bu tedavilerin yanı sıra şifalı bitkilerle de tedavi yöntemleri mevcuttur. Yumurtalık kistlerinin en iyi doğal tedavisi, kuru soğan ve sumak tedavisidir. Ayrıca aslan pençesi çayı da yumurtalık kisti tedavisinde etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Diyabet Yani Şeker Hastalığı Nedir başlıklı makalemizde diyabet belirtileri, diyabet beslenme ve diyabet hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , , , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


− 3 = beş